Sveriges största guide till världens bästa spel

5:e februari 2012

Undergången är nära

Denna dag, när övermodiga forskare med bara löjliga plasthjälmar på huvudet som skydd (hur skulle det hjälpa?!) låtit inleda sina underjordiska experiment som sannolikt slukar jorden i ett svart hål eller i alla fall lär trigga ett resonanskaskadscenario, utgör ett lämpligt tillfälle att meddela att klockan klämtar för Halflife.nu. Dagen är kommen, krossa glasen och sträck er efter kofötterna!

Överflödigt att skriva, men aktiviteten här kommer fortsatt vara mycket låg. Fast om det nu mot förmodan visar sig att vår planet varken upphör att existera eller att portalstormar börjar piska dess yta inför den stundande invasionen så kan det ju finnas intresse för att driva sidan vidare. Frivilliga hör av sig till D-M_R (dmr (at) halflife (dot) nu).

Skrivet av Namron

Kommentarer

23 kommentarer på “Undergången är nära” ...

  1. TheOldOne skrev 20:e September 2008 19:40

    Det var flera månader sen sist jag hade ens hade en liten titt på denna sida, och det var år sen jag ens var aktiv här! Jag minns för åratal sen när man varje dag beökte Halflife.nu för att läsa senaste nytt om det kommande Half-life 2 som alla väntade på, ofta följd med en länk till filarkivet där nya trailers kunde laddas ner, och Namrons sätt att skriva dem på gjorde nyheterna så mycket roligare och spännande.

    Synd att den tiden är förbi, det är nästan så man får lust att gråta. Det fanns hopp hos mig att dessa tider kanske kunde återupplivas när (om) Half-life 3 är på gång… men det verkar inte så, jag menar, sidan har nedgraterats som sjutton, och ska nu kanske dessutom försvinna helt…

    Jag saknar forumet och dess community som var aktivt där för 4-6 år sen… men men… allt har väl sitt slut….
    (jag skyller detta mycket på Steam, som gjorde det lättare att få tag på nya patchar, videos och nyheter, så att HL.nu inte blev lika användbart…)

  2. AciD skrev 23:e September 2008 10:01

    Håller med TheOldOne att forumet för 6-4år sedan var riktigt hett.

    Jag minns de gamla dagarna då Frank Desemblers vakande öga låg över halflife.nu IRC kanal och skunkens heta temprament fyllde forumet.
    Finns det inte några härliga bilder från de tidigare versionerna av hl.nu? En liten krönika om hl.nu storhetstid skulle vara jävligt kul.

    Synd bara att den härliga charmen med mods som hl1 hade, har försvunnit från hl2. Minns att det alltid var lika spännande att komma in på denna sida för att spana av om det var något nytt mod på G. Kul när man satt och tragglade ner något nytt mod på 100mb med ett 28 modem och skulle försöka förklara telefonräkningen för föräldrarna..

    Tack för den tiden!

  3. lwf skrev 23:e September 2008 23:02

    Det var tråkigt men väntat. Tack för allt och lycka till med vad ni tänker göra eller inte göra nu.

  4. TheOldOne skrev 24:e September 2008 16:56

    Precis som i din situation så satt jag med ett gammalt modem på Half-life 1 tiden, dock med 56k, ”något” bättre kanske, men ändå fruktansvärt slött. Jag fick bara använda internet för föräldrarna på helgerna för att det var billigare då, så från fredag klockan 6 till söndag kväll, satt jag och lirade Half-life 1, Sven Coop och Teamfortress timme ut och in, non stop (och ibland Counter Strike). Och så alla dessa ”connection Problem” och lagg-spikar men fick jämt p.g.a det slöa modemet :P

    Och ja, moddarna till HL2 hade inte samma charm som moddarna till HL1, man kan fråga sig varför, kanske för att det var svårare att programmera till Source än till gammla HL1-engineen?
    Dock finns det en mod jag gillar väldigt mycket idag till Half-life 2 som kommer med ständiga uppdateringar, det är PVKII, ända HL2-mod som faktiskt är lika rolig som moddarna till HL1 var.

    Förresten, en krönika om HL.nu skulle vara skoj :)

  5. Tailgunner skrev 9:e Oktober 2008 11:11

    Tråkigt att the golden days have passed, har nog aldrig varit medlem på ett bättre community än halflife.nu, Shoutouts till gammla ace´s:

    Namron
    Frank_Desembler
    Thylon
    Grimwall
    Ace
    Flason

    och alla andra kungar som fanns här en gång i tiden

  6. Anonym skrev 12:a Oktober 2008 23:18

    Men Grimwall gillade jag inte… han var för dryg.

  7. Roland Mcdånald skrev 20:e November 2008 23:16

    Namron, vad ska du göra nu istället då?

    Tycker själv det blev lite fiasko med HL2 moddar, blev för komplicerat helt enkelt :(

    Men tack för all tid du lagt ner på siten genom åren i alla fall.

  8. Pharcae skrev 30:e November 2008 01:36

    Det var verkligen synd att det skulle gå såhär.

    Jag blir nästan lite nostalgisk när jag tänker på den gamla goda tiden, Särskilt då communityn ännu var aktiv på IRC.

    Anyhow, om nån ännu minns mig från förr, ha det bra!
    Tack Namron för alla dessa år.

  9. Nilesh skrev 17:e December 2008 08:01

    Heh, man blir ju faktiskt lite nostalgisk. Minns att 2005 eller så hade vi ett aprilskämt om att Antipiratbyrån hade stängt ner Halflife.nu. Det var ett så uppenbart aprilskämt, men ändå gick jag på det och frågade i forumet om det var sant. Någon, kommer dock inte ihåg vem, skrev \

  10. Nilesh skrev 17:e December 2008 08:02

    Heh, man blir ju faktiskt lite nostalgisk. Minns att 2005 eller så hade vi ett aprilskämt om att Antipiratbyrån hade stängt ner Halflife.nu. Det var ett så uppenbart aprilskämt, men ändå gick jag på det och frågade i forumet om det var sant. Någon, kommer dock inte ihåg vem, skrev ”kollar på dagens datum med trötta ögon”. Ack.

    Kommer även ihåg att Halflife.nu var den första sidan som jag besökte regelbundet, och även det första forumet som jag registrerade mig på. Måste ha varit år 2003. Minns att jag i princip varje dag kollade på moddar till Half-Life.

    Jag tror inte att någon av er minns mig, men tack för Halflife.nu, Namron och alla ni andra! God jul och gott nytt år!

  11. Anonym skrev 24:e December 2008 13:05

    God Jul!

  12. TheOldOne skrev 24:e December 2008 15:11

    God jul och gott nytt år! :D

  13. Kalle Svenneqvist skrev 13:e Maj 2009 19:19

    vadå kollar ni inte ens in här längre?

    då tar jag gärna över sidan och updaterar med lite gott och mysigt

  14. jesper green skrev 21:a Maj 2009 21:58

    Vem gillar inte Half-Life?? Jag har: Halfe-Life generation, Half-Life opposing force och the orange box!!!

  15. Gus skrev 3:e Juni 2009 00:49

    Ovärdigt. avslut.

    Det som varade

    blablabla

    slösar bort ungdomsåren framför en skärm\’

  16. Thylon skrev 1:a September 2009 11:31

    Shit, det var verkligen jättelängesen jag var och kollade på sidan. Typ 1-2 år sen?
    Jag vill minnas att, som Roland Mcdånald skrev, det var en del moddar som kom till hl2 men ingen som riktigt sög tag i en som dom som släpptes till HL1.

  17. Roland Mcdånald skrev 31:a December 2009 18:27

    Gott nytt år på er! :)

  18. Roland Mcdånald skrev 20:e Januari 2010 22:47

    Oj nu är det 2010 och episode 3 är fortfarande inte ute! hoppas blackmesa source släpps snart i alla fall.

    vi hörs igen 2011 :)

  19. Greger Gås skrev 24:e Januari 2010 17:20

    Hej HalfLife.nu, kan ni inte börja skriva lite nyheter igen…? Sidan är ju uppe, bara att ta tag i detta :D. Vore jätteroligt om ni kunde ta upp samarbetet med Fragzone.se också…?

  20. Back skrev 25:e Februari 2010 11:58

    Vilka minnen! Minns när man hängde här för flera år sen… 2002-2004 kanske? Om inte tidigare… =) Vad tråkigt att sidan har lagts ner då. Här har man hämtat många tips och tricks för ex. när man byggde Halflife-kartor etc.

  21. Roland McDånald skrev 20:e Mars 2010 14:35

    Hallå? det största någonsin har ju hänt! STEAM TO THE OSX :)

    Vore ballt om vi kunde uppdatera denna sidan med nyheter lite sporadiskt och random i alla fall?

    Om någon vet hur jag kan få tillgång till systemet för att kunna posta nyhter så maila på hannkett snabelA gmail dot com

    ciao!

  22. [...] till en WordPress-version som lades ut någon gång runt September 2007. Men redan ett år senare, den 10:e September 2008, efter nästan två månader utan uppdateringar så lät vi henne somna in. Och där ligger hon [...]

  23. SkAlis skrev 12:a November 2010 00:29

    Av någon anledning fick jag för mig att gå in här.

    Många härliga minnen av forumet, byggde banor och var helt fachinerad, tiden gick och nu är den förbi. Rest in peace!

Lämna en kommenter





  • Välkommen till nya Halflife.nu

      Halflife.nu:s tid hos FZ är som bekant över. Vi fortsätter nu ruljangsen utan bl.a. vårt kära filarkiv i detta mera begränsade bloggformat. Fast med fortsatt fokus på det viktigaste såklart - nyheterna. Är kanske just du intresserad av att bidra? Om du är runt omkring eller helst över 18 år, kan/vill behärska svenska och känner på dig att du har tid att skriva åtminstone ett par notiser per vecka - kontakta oss.
  •